2014
11.28

norwaySkandynawski kraj pełen jezior, wodospadów, drewnianych domków i wrzynających się w góry zatok.

Polska posiada bardzo dobre połączenie lotnicze z Norwegią, samoloty tradycyjnych linii lotniczych jak i tych niskokosztowych latają między innymi do Oslo, Stavanger i Bergen (połączenia z Katowic, Gdańska, Krakowa). Bilety lotnicze często są w promocjach po kilkadziesiąt zł.

Najbardziej rozpoznawalnym punktem Oslo (stolica kraju) jest gmach Opery Narodowej, otwartej w 2008 r., której powierzchnia wynosi prawie 40 tyś mkw. Liczba miejsc może nie jest imponująca, ale zachwyca nietuzinkowa architektura. Oczywiście wizyta w mieście nie może się odbyć bez spaceru do pałacu królewskiego oraz do twierdzy Akershus. Wiele osób w Norwegii dziwi fakt, że mimo późnej pory ciągle jest jasno to typowe dla tej części świata białe noce. Fanom zimowych sportów znana z pewnością jest skocznia narciarska Holmenkollbakken, położona wysoko na wzgórzach okalających Oslo. To tutaj rozgrywa się coroczny turniej narciarski, gdzie Adam Małysz wielokrotnie stawał na podium. Będąc w Norwegii warto spróbować regionalne kuchni obfitującej w ryby i skorupiaki, w sezonie możemy także spróbować bażanty, głuszce, świeże mięso łosia i renifera z sosem z grzybów leśnych.

Wiele turystów podróżuje również do Gjovik nad jezioro Mjosa – największe jezioro Norwegii o długości 117 km i 15 km w najszerszym miejscu. Woda jest przeraźliwie zimna, jednak widoki rekompensują wszystko. Jeszcze pięknie okolica wygląda z pokładu parowca Skibladner.

Drugim pod względem wielkości fiordem Norwegii jest Sognefjordem, z jego brzegów można podziwiać w pełnej krasie baśniowe krajobrazy. Odgałęzieniem Sognefjordu jest majestatyczny Nærøyfjord, którego zbocza mają ponad 1 km wysokości, a w najwęższym miejscu 250 m szerokości. Z Polski dostępne są 7 dniowe wycieczki po norweskich fiordach, które dostarczają niezapomnianych wrażeń. W tym celu warto odwiedzić Bergen, które jest uznawane za stolicę fiordów i stąd organizowanych jest najwięcej wypadów i wycieczek dla turystów. Warto również pokusić się o wyprawę nad wodospad Voringsfossen, najwyższy w Kraju ma aż 182 m wysokości.

Tanie hotele w Norwegii oferują dobę za około 600NOK, czyli dość drogo, dlatego można skorzystać z tańszych schronisk i kempingów.

norway

No Comment.

Add Your Comment

Spam protection by WP Captcha-Free

X