2011
03.29

WenecjaNa archipelagu ponad stu wysepek, miedzy lazurem nieba i morza, położone jest na południu Europy niezwykłe i przepiękne miasto Wenecja. Z lotu ptaka ma jej kształt przypomina rybę przeciętą odwróconą, ogromną literą S Jej romantyczne pejzaże przyciągają z całego świata zakochanych turystów i artystów, dla których od dawna miejsce to jest niezwykłą inspiracją artystyczną.

Wenecje charakteryzuje brak zatłoczonych samochodami jezdni, spalin i hałasu, które zastępuje sieć połączonych między sobą 150 kanałów. Komunikacja miasta odbywa się wyłącznie drogą wodną. Kursują nimi mające swoje numery stateczki, pełniące rolę tramwajów wodnych. Węższymi kanałami kursować mogą jedynie gondole, małe motorówki i zaopatrujące sklepy niewielkie barki. Suchą stopą możemy spacerować po Wenecji pokonując około 400 mostów łączących kanały. Uliczki są tu bardzo wąskie, kręte, długie i ciemne, na których nieraz ciężko minąć się idącym dwóm osobom.

Na ogromnej ilości grubych dębowych i jodłowych pali ustawiane są fundamenty domów i pałaców. Ich charakterystyczną cechą jest lekkość, jaką zawdzięczają ażurowym loggiom i oknom wielodzielnym. Otoczone balustradą lub arkadami zewnętrzne schody prowadzą bezpośrednio do loggii lub na taras. Są one niezaprzeczalna ozdobą Wenecji. W odróżnieniu od budowli innych miast, w Wenecji budynki nie miały charakteru zamków czy fortec. Są to raczej wspaniałe i luksusowe rezydencje magnackie oraz wytworne architektonicznie pałace, kościoły i klasztory.

Iście bajkową może się okazać spędzona w Wenecji choćby jedna noc. Podobno o tej porze dnia miasto to jest najpiękniejsze i najbardziej sobą. Niegdyś wieczorami w blasku kolorowych lampionów przy pieśniach i muzyce spędzały czas całe rodziny. Warto przed planowaną nocą w Wenecji znaleźć i dopasować do swoich finansowych wymagań hotel, których tu nie brakuje, ale ich ceny zależą nie tylko od pory roku. Im wcześniej dokonamy rezerwacji hoteli tym będzie to z korzyścią dla naszego portfela.

Głównym celem turystów jest odwiedzenie Kanału Grande oraz historycznego centrum z placem Św. Marka, Bazyliką, Pałacem Dożów, wjazdem windą na dzwonnicę Campanile, z której roztacza się wspaniała panorama Wenecji. Z placu Św. Marka jest z kolei przepiękny widok na zachód słońca. Warto też zajrzeć do Galerii Akademii, skupiającej najbogatsze zbiory malarstwa weneckiego. Wśród nich dzieła Tycjana, Carpaccia, Veronesa i innych mistrzów.

Od drugiego dnia Świąt Bożego Narodzenia, przez Sylwestra i Nowy Rok, aż do Tłustego Czwartku odbywają się w Wenecji największe, w jakich można uczestniczyć w całej Europie, uliczne karnawałowe zabawy. Codziennie przez cały karnawał organizowane są najpiękniejszej na naszym kontynencie sali balowej, czyli na Placu św. Marka, parady maskowe. Każdego dnia wybierana tu zostaje najpiękniejsza maska. W trakcie karnawału weneckiego można posłuchać różnych stylów muzycznych, od klasycznej, przez jazz, aż po np. utwory Franka Sinatry. Kulminacja zabawy następuje w ostatnim tygodniu karnawału, wtedy to wszyscy się bawią i przebierają. W karnawale weneckim chętnie biorą udział i turyści, dla których samo przyglądanie się jemu też jest nie lada atrakcją.

No Comment.

Add Your Comment

Spam protection by WP Captcha-Free

X